راهبند :

راهبند سیستمی است که با هدف کنترل تردد در ورودی و خروجی محل هایی با امنیت بالا از قبیل ادارات, کارخانجات, پاساژ ها, ایستگاه های راه آهن , مجتمع های تجاری و خدماتی , عوارضی جاده ها, پارکینگ عمومی, کنترل ترافیک, انواع ارگان ها ، امور عمرانی شهری و مناطق نظامی مورد استفاده  قرار میگیرند. منظور از استفاده ی راهبند محدود کردن و کنترل ورود و خروج وسایل نقلیه به یک منطقه مشخص می باشد. راهبندها از نظر ساختار نیرویه محرکه به دو نوع الکترومکانیک و الکتروهیدرولیک طبقه بندی می شوند. راهبند مناسب برایه محل مورد نظر با توجه به عرض ورودی و تعداد عبور و مرور وسایل نقلیه تعیین می گردد .

انواع راهبند :

به منظور کنترل ورود و خروج وسایل نقلیه و در ورودی پارکینگ ها و محدوده های قابل کنترل از راهبند استفاده می شود. راهبندها به طور کلی در پنج رده قرار می گیرند :

–        راهبند  اهرمی ( میله ای )

–        راهبند ستونی (بولارد)

–        راهبند کف خواب (road blocker)

–       راهبند زنجیری

–        راهبند پارکینگ بند (قفل پارک برای یک خودرو)

راهبند اهرمی ( میله ای ) :

پرکاربردترین نوع راهبند می باشد که در بسیاری از مناطق شهر از قبیل ادارات و پارکینگ ها و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع راهبند براساس نیرویه محرکه به دو نوع الکترومکانیک و الکتروهیدرولیک تقسیم می شود. در راهبندهای الکترومکانیک از موتور الکتریکی و گیربکس و در راهبند های الکتروهیدرولیکی آن از یک پمپ هیدرولیک ، سیلندر و پیستون برای انتقال قدرت به میله راهبند استفاده شده است . در انتخاب این دو نوع راهبند هدف اصلی تعداد تردد وسایل نقلیه مد نظر است که در محل های پر تردد از نوع راهبند هیدرولیکی و در مناطق کم تردد از نوع الکترومکانیکی آن استفاده میشود . لازم به ذکر است که قیمت نوع راهبند هیدرولیکی با توجه به ساختار و نوع کاربرد قیمت گران تر از نوع الکترومکانیکی دارد .

موتور راهبندها از نظر ولتاژ تغذیه به دو رده 220 ولت متناوب و 24 ولت مستقیم طبقه بندی می شوند. در پروژه هایی که تردد بالاست و از راهبند استفاده مکرر می شود بایستی از نوع 24 ولت آن خریداری شود زیرا به علت پایین بود حرارت ایجاد شده در موتور 24 ولت نسبت به نوع 220 ولت آن مزیت بیشتر و مفید تری دارد .

انتخاب نوع راهبند :

برای انتخاب درست ، اصولی و مقروم به صرفه در راهبند ها باید دو پارامتر تعداد تردد و عرض گذر عبوری مد نظر باشد سیستم قدرت دهی راهبند و میزان قدرت محرک آن بر اساس طول میله متفاوت بوده و هر چقدر طول میله استفاده شده در آن بلندتر باشد تجهیزات سیستم نیرویه محرکه راهبند قدرتمند تر و پر بازده است و در نتیجه قیمت راهبند بالاتر می باشد .

و اگر در انتخاب نوع راهبند خریداری شده برای پروژه مورد نظر میزان تردد مورد توجه قرار نگیرد بعد از گذشت زمان کوتاهی عملکرد راهبند به علت استفاده بیش از حد تحت تاثیر قرار گرفته و از قدرت نیروی محرکه آن کم کم کاسته و مستعمل میگردد .

راهبندهای ستونی ( بولارد – Bollard ) :

راهبند های ستونی از نوع سیستم های دارای کنترل تردد با کیفیت و امنیت بالا می باشد . این راهبند از یک سیلندر فولادی که در داخل محفظه ای معروف به پیت قرار گرفته تشکیل شده است. این نوع راهبند داخل فنداسیون مخصوصی که در درون زمین تعبیه شده است قرار میگیرد و حرکت سیلندر این نوع راهبند به کمک سیستم محرک هیدرولیکی ایجاد و کنترل می شود . و در زمانهای مناسب و ضروری با صدور فرمان از طرف اپراتور ، سیلندر راهبند بالا آمده و راه عبور وسایل نقلیه را بسته و عبور آنها را غیر ممکن می سازد . از ویژگی های اصلی راهبند های ستونی یا بولارد مقاومت بالا در برابر ضربه وارده می باشد و از این راهبند در مکان هایی که نیاز به سطح امنیت بالا دارند استفاده می شوند مانند مراکز نظامی – ارگانهای دولتی – سفارتخانه ها

راهبندهای ستونی بطور کلی به ده دسته تقسیم می شوند : 

1- بولارد کنترل تردد نرمال و معقول  2- بولارد کنترل تردد ضد تروریستی .

در نوع اول که ضخامت سیلندر فولادی و مقاومت آن در مقابل ضربه وارده پایین است که توانایی مهار و توقف کردن وسایل نقلیه سواری ( در حدود 1100 کیلوگرم ) با سرعت 70 کیلومتر در ساعت را دارد .

در نوع دوم آن از که از سیلندری با ضخامت بالا استفاده شده است که توانایی مهار ضربه حاصل از کامیون کوچک ( حدود 6800 کیلوگرم ) را با سرعت 50 الی 60 کیلومتر در ساعت را داشته و میتواند کامیون را متوقف کند .

در این نوع راهبندها ارتفاع ستون استفاده شده 60 الی 80 سانتی متر می باشد که به صورت عمودی از سنگر درون زمین بالا آمده و راه را می بندد .

فنداسیون جایگاه این راهبند بطور کامل در درون زمین قرار گرفته که در صورت عادی هیچ گونه محدودیتی برای تردد وسایل نقلیه ایجاد نمیکند . در این نوع راهبند موتور نیروی محرکه معمولا از نوع هیدرولیکی می باشد در بعضی از مدل ها از موتور و گیربکس الکترومکانیکی استفاده می شود .

در نوع اول راهبند ستونی مدت زمان بالا آمدن استوانه 6 ثانیه می باشد ولی در نوع ضد تروریستی با استفاده از یک پمپ هوای جالبی فشار مضاعفی حرکت استوانه ای فلزی تا یک ثانیه کاهش می یابد .

در هنگام خرید و انتخاب نوع و محل نصب راهبند ستونی باید موارد زیر مورد توجه قرار گیرد :

  • توجه به جنس بدنه سیلندر ( حتما باید فولادی باشد )
  • ضخامت بدنه سیلندر
  • کیفیت و استاندارد بودن فنداسیون

چنانچه راهبند ستونی در فنداسیون اصولی و استاندارد قرار نگیرد مقاومت لازم را نخواهد داشته و از نیروی قابل تحمل توسط بولارد کاسته می شود .

راهبند کف خواب (road blocker) :

این نوع راهبند نسبت به سایر تجهیزات کنترل عبور و مرور از امنیت و کیفیت بالاتری برخوردار می باشد و قابلیت بیشتری در تحمل ضربه نسبت به انواع دیگر دارد . بدین منظور در مکانهای حفاظت شده و نظامی بیشتر از آن استفاده می کنند .

این راهبند دارای یک پلیت فلزی ضخیم بوده که در سطح زمین تعبیه شده است که توسط یک سیستم محرک الکتریکی که در زیر آن قرار دارد به سمت بالا هدایت شده و راه را می بندد . ارتفاع پلیت حدود 50 تا 60 سانتی متر از سطح جایه نصب شده می باشد . در زمان فعال بودن این راهبند مسیر کاملا بسته می شود و هیچ وسیله ی نقلیه ای امکان عبور نخواهد داشت .

نقش بازدارندگی و امنیت بالایه این نوع راهبند از ویژگی های خاص آن می باشد که با بالا آمدن پلیت مانع از عبور و پارک نمودن خودروهای غیر مجاز می باشد .

راهبندهای زنجیری :

مدل زنجیری در اماکنی استفاده میشود که فضایی برای بالا رفتن تیرک وجود ندارد و یا می خواهیم کل فضای ورودی را به طور کامل مسدود نمائیم و مناسب برای فضای ورودی ۶ تا ۱۶ متر مورد استفاده قرار می گیرد.

نگهدارنده جای پارک :

نوع خاصی از راهبند است که نقش بازدارندگی از ویژگیهای بارز آن می باشد که این سیستم شامل یک تابلو توقف ممنوع بوده که به کمک یک اهرم توسط موتور الکتریکی به سمت یالا و پایین حرکت می کند و مانع از پارک نمودن خودروهای غیر مجاز در محل پارک می شود.

تنوع و گستردگی شرکت های مختلف تولید کننده راهبند، ما را بر آن داشت تا با انتخاب بهترین و با کیفیت ترین ها در سبد محصولات خود، انتخاب را برای شما آسان کنیم و با معرفی برندهای معروف شما را در این امر یاری رسانیم .

شما عزیزان جهت آگاهی از قیمت و نوع راهبند با درب اتوماتیک تبریز تماس بگیرید .